Okres międzywycieleniowy u krów. Co to jest i jak go skrócić? 

Im szybciej (jednak z zachowaniem bezpieczeństwa), tym lepiej. Właśnie tak można określić podejście większości hodowców do częstotliwości cielenia się ich krów. 

Dowiedz się, czym jest okres międzywycieleniowy, jakie może mieć przełożenie na rentowność, a także sprawdź, jakie działania mogą skrócić ten czas. 

Definicja okresu międzywycieleniowego – czym on jest? 

Pojęcie okresu międzywycieleniowego (zwanego także interwałem międzywycieleniowym), określa czas pomiędzy poszczególnymi narodzinami u jednej krowy. Wyraża się go w dniach między urodzeniem cielaków. 

Oczywiście, każdemu hodowcy, który chce rozwijać swoje stado i generować zadowalające zyski, będzie zależało na tym, aby okres pomiędzy poszczególnymi narodzinami był jak najkrótszy. Warto jednak pamiętać, że działania wspierające powinny uwzględniać nie tylko kwestie biznesowe, ale przede wszystkim – na pierwszym miejscu zawsze stawiać bezpieczeństwo zdrowia oraz życia zwierząt hodowlanych

Ciąża i wycielanie bydła w praktyce. Co warto wiedzieć?

Po zacieleniu ciąża u krowy trwa średnio 283 dni, co przekłada się na 9 miesięcy i niespełna 2 tygodnie. Po porodzie następuje 2-miesięczny czas, w którym, ze względów bezpieczeństwa zwierzęcia – zdecydowanie nie powinno dojść do kolejnego zacielenia. 

Jak łatwo więc policzyć – czas między jednym, a drugim wycieleniem (w najbardziej pozytywnym wariancie) wynosi niewiele ponad rok (za optymalny uznaje się maksymalnie do 400 dni). I to właśnie do uzyskania takiego horyzontu czasowego dąży zdecydowana większość hodowców. 

Niestety, z uwagi na różne aspekty, okres ten może zostać wydłużony, a co za tym idzie – mieć negatywny wpływ na rentowność hodowli. Bowiem wydłużenie okresu międzywycieleniowego choćby o 1 dodatkowy dzień “ponad normę” oznacza realne straty finansowe, które mogą sięgać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych

Co zrobić, aby bezpiecznie skrócić czas między wycieleniami? 

Pożądaną praktyką jest dążenie do takiej organizacji całej Twojej hodowli, aby każda krowa mogła bezpiecznie rodzić jedno cielę rocznie. W związku z tym Ty, jako hodowca, musisz zadbać o kilka istotnych kwestii, a dodatkowo – zmieścić się w bardzo wąskim “okienku czasowym”. 

Aspekty, które pozwolą Ci zminimalizować interwały międzywycieleniowe, a co za tym idzie – zmaksymalizować wydajność Twojej hodowli, to: 

#1 Monitorowanie bydła

Wciąż aktualnym problemem w wielu stadach jest tzw. “cicha ruja”. Przez bardzo osłabioną manifestację objawów rujowych, hodowcy często “przegapiają” odpowiedni moment krycia i tracą tym samym cenny czas (wydłużając okres międzywycieleniowy). Właśnie dlatego zdecydowanie większą wagę należy poświęcić obserwacji rui – czy to przy pomocy kamer, czy też specjalnych systemów wykrywania.

Alternatywnie, można również postawić na synchronizacje hormonalne. Istotne jest również dbanie o zdrowie krów, w tym w szczególności: monitorowanie chorób zakaźnych, które mogą zachwiać i poważnie zaszkodzić procesowi zacielenia.

#2 Warunki życia i żywienie 

Ogromny wpływ na finalne efekty ma również to, w jaki sposób hodujesz swoje bydło. Pisząc o tym, mam na myśli przede wszystkim, czym je karmisz (odpowiednia dieta) i w jakich warunkach przebywają (temperatura i wilgotność pomieszczeń, ogólna czystość, zapewnienie przestrzeni do bezpiecznego poruszania się itp.). 

Mówiąc wprost: zadbaj o to, aby Twoje krowy były zdrowe i szczęśliwe. Takie działanie z pewnością przełoży się na ich kondycję, poprawi płodność i zaowocuje skróceniem ich okresów między poszczególnymi wycieleniami. 

#3 Sezon 

Wielu hodowców traci mnóstwo czasu, energii, zasobów oraz pieniędzy tylko przez to, że ich krowy cielą się w różnych okresach. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu krótkich okresów, a dodatkowo chcesz poprawić wydajność Twojej hodowli – spraw, aby wszystkie lub przynajmniej zdecydowana większość krów zachodziła w ciążę w tym samym czasie. 

Takie działanie pozwoli Ci na zdecydowanie łatwiejsze planowanie oraz zarządzanie gospodarstwem. Dodatkowo, zapewni Ci dużo większą kontrolę zarówno nad okresem międzywycieleniowym, jak i innymi ważnymi wskaźnikami (np. indeksem ciążowym i zacieleniowym, o których przeczytasz w tym miejscu). 

Co zrobić, jeśli Twoje starania nic nie dają? 

Jeśli pomimo zadbania o każdy z wyżej wymienionych punktów, część z Twoich zwierząt nadal ma problemy z zajściem w ciąże lub zwyczajnie – uznajesz, że okres ten jest zbyt długi (i zbyt kosztowny) – możesz zdecydować się na działanie w postaci przeznaczenia wybranych zwierząt na ubój. Dla wielu jest to niechciany, aczkolwiek jedyny możliwy krok, który może wpłynąć na ogólną poprawę rentowności całego stada. 

Szukasz eksperta, który pomoże Ci skrócić okres międzywycieleniowy w Twojej hodowli? 

Udaj się do sekcji kontakt, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci ustalić termin rozmowy. Jeśli chcesz poznać moje usługi, to znajdziesz je w tym miejscu.

Obserwuj nas na:

Kategorie

Kategorie

Strefa hodowcy

Odbierz dostęp do bazy wiedzy, gdzie będziesz regularnie otrzymywać newsletter z praktycznymi wskazówkami w zakresie rozrodu i dbania o bydło.

Oto najnowsze wpisy

Zajrzyj na bloga

Zapoznaj się z artykułami na temat bydła, które pomogą Ci lepiej zrozumieć specyfikę opieki i leczenia.